Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Israel Robotics News–Chairman’s Note

דבר היושב ראש

אני שמח להשיק את “ידיעות רובוטיקה ישראל”, עלון האיגוד הישראלי לרובוטיקה. העלון נועד לתת מבט על העשייה בתחום הרובוטיקה בישראל בתעשייה ובאקדמיה ולהביא לידיעת הקוראים אירועים משמעותיים בתחום הרובוטיקה בארץ ובעולם. בכל גיליון נציג חברת רובוטיקה אחת, מעבדת מחקר אחת, ואת ההתפתחויות האחרונות בתחום אחד מתחומי הרובוטיקה השונים. העלון משתלב בפעילויות האיגוד שמטרתן לקדם את תעשיית הרובוטיקה הישראלית באמצעות חיזוק הקשר בין האקדמיה לתעשייה.

בגיליון הבכורה אנו מביאים ראיון עם מר עוזיה גליל הנחשב לאבי תעשיית האלקטרוניקה בישראל, ולמרות הישגיו הרבים בעבר לא מפסיק לחשוב על העתיד. הגיליון מציג גם את חברת מיטרוניקס, המייצרת רובוטים לניקוי בריכות ומובילה בתחום זה בעולם, את מעבדת המחקר לחקלאות מדויקת בטכניון של פרופסור משנה אמיר דגני, ונותן סקירה על ההתפתחות המואצת בתחום הרכבים האוטונומיים.

שפע הרכבים הרובוטיים שהוצגו לאחרונה על ידי חברות רכב מובילות מאפיין את הפעילות המואצת שאנו מזהים בתחום הרובוטיקה בשנתיים האחרונות, הכוללת רכישת חברות רובוטיקה על ידי ענקים כמו אמזון, אפל, וגוגל. כניסת גוגל לתחום הרובוטיקה על ידי רכישת החברות הטובות ביותר בתחום וגיוס טובי החוקרים מהאקדמיה לשורותיה מבשרת את תחילתו של עידן חדש הטומן בחובו פריצות דרך בפיתוח מוצרי צריכה המשלבים טכנולוגיות מתחומי התקשורת, האינטרנט, התחבורה, והרובוטיקה. התנופה הצפויה בתחום הרובוטיקה פותחת חלון הזדמנויות לתעשייה הישראלית להצטרף למהפכת הרובוטיקה העולמית ולכבוש את מקומה בין המובילים בתחום.

תעשיית הרובוטיקה הישראלית צנועה בהיקפה אך מצטיינת בהישגיה. חברת ארגו מדיקל, אחת ממייסדות האיגוד הישראלי לרובוטיקה, קיבלה את אישור ה-FDA למערכת ה-REWALK המסייעת למשותקים ללכת בקומה זקופה. החברה הונפקה לאחרונה בנאסדק, הנפקה שזיכתה אותה בתואר ההנפקה המוצלחת של השנה. חברת מובילאיי המפתחת מערכות התראה מפני תאונות חזיתיות ומתכננת לפתח מערכת נהיגה ללא ידיים, גייסה לאחרונה 890 מיליון דולר בהנפקה הגדולה ביותר לחברה ישראלית בנאסדק. שווי השוק של החברה כיום הוא 10 מיליארד דולר, סכום המציב רף גבוה לשווי עתידי של חברות רובוטיקה מצליחות. שתי ההנפקות מצטרפות להנפקה של חברת מזור רובוטיקה שהונפקה בנאסדק לפני פחות משנה. מייסד מזור, פרופ’ משה שהם, נבחר לאקדמיה הלאומית האמריקנית להנדסה בזכות תרומתו לרובוטיקה רפואית. זהו הישג מרשים המציין תרומה ייחודית לתחום ההנדסה בעולם וכבוד גדול לאיגוד הישראלי לרובוטיקה שפרופ’ שהם הוא אחד ממייסדיו.

למרות ההישגים המרשימים של חברות רובוטיקה ישראליות, תעשיית הרובוטיקה קטנה מכדי להשפיע על הכלכלה הישראלית. כדי שהתעשייה הישראלית תמצה את הפוטנציאל האדיר הגלום בתחום הרובוטיקה, דרושים שיתופי פעולה משמעותיים בין האקדמיה לבין התעשייה, תמיכה ממשלתית מהותית וארוכת טווח לפיתוח התשתיות הנחוצות והעלאת המודעות בקרב מקבלי ההחלטות, יזמים, ומשקיעים.

אנו פועלים להקמת מכון לאומי לרובוטיקה שיעסוק במחקר שימושי רב תחומי ובפיתוח מוצרים בתחומים שלהם יש (או יהיה) לישראל יתרון יחסי, כמו תחום הרפואה, הביטחון, החקלאות, והסיעוד. פיתוח מוצרים רובוטיים דורש ידע רב תחומי שאינו קיים במוסד אקדמי אחד או בחברה אחת. שיתופי פעולה בין מעבדות מחקר באקדמיה וצוותי פיתוח בתעשייה מסרבל במידה ניכרת את תהליך הפיתוח עקב מספר השותפים הרב הדרוש. המכון יהווה מרכז ידע לאומי לשרות האקדמיה והתעשייה שיקצר ויוזיל את תהליך הפיתוח, יסייע בהקמת חברות חדשות בתחום, ויקדם את תעשיית הרובוטיקה הישראלית למקום מוביל בתחום הרובוטיקה בעולם.

על מנת לעודד פיתוח מוצרים בתחום הרובוטיקה, נקיים בדצמבר 2014 יום עיון תחת הכותרת “חדשנות פוגשת רובוטיקה”. פרטים יישלחו בקרוב. כמו כן התחלנו לארגן את הכנס הישראלי לרובוטיקה שיתקיים בנובמבר 2015. פרטים בהמשך ובאתר האיגוד www.irob.org.il.

השנה נקיים סדרת סיורים בתעשייה וימים פתוחים במעבדות רובוטיקה במוסדות המחקר בארץ. נא עקבו אחרי פרטים שיפורסמו באתר האיגוד www.irob.org.il. הסיורים יהיו פתוחים לחברי האיגוד בלבד. בנוסף להשתתפות בסיורים בתעשייה ובאקדמיה, חברות באיגוד מקנה הנחה משמעותית בדמי הרישום לכנס הישראלי לרובוטיקה, והחברים נהנים גם ממידע שוטף ועדכונים אודות אירועים בתחום הרובוטיקה שיתקיימו בארץ. הצטרפות לאיגוד דרך דף ההרשמה.

אני מזמין אתכם ליטול חלק פעיל בקידום תעשיית הרובוטיקה הישראלית. רעיונות לנושאים לדיון ולסיקור בגיליונות עתידיים כמו גם נכונות לעשייה במסגרת האיגוד יתקבלו בשמחה.

פרופ’ צבי שילר

יו”ר האיגוד הישראלי לרובוטיקה

shiller@irob.org.il

Prof. Zvi Shiller

IROB founder and Chair. Professor at Ariel University and founder of the Department of Mechanical Engineering and Mechatronics and the Paslin Robotics and Autonomous Vehicle Laboratory. Head of the Master program in Mechanical Engineering. His main research interests include model-based motion planning and control of autonomous vehicles, and the development of affordable assistive robotic devices.